New Concert Announcements (from the Week Ending Jan. 14)

A big, big batch of concert announcements this week, headed by a two-night stand of Dark Star Orchestra at the Palace Theatre. Keep up with all the events by bookmarking our Concert Calendar.

Just Announced

{January 20} Tom Wadsworth  @  The Cock ‘n Bull  (6:00 PM)

{January 22} Sunday Night Swim featuring RRB / Kallie Lampel  @  The Avalon Lounge  (7:30 PM)

{January 27} Keith Pray Trio  @  The Cock ‘n Bull  (6:00 PM)

{January 27} Tho & the London Outfit / Cosmic Turtle / LLC  @  Putnam Place  (7:30 PM)

{January 28} Concerts at the Conforti: Sam Prekop & Greg Davis / Wednesday Knudsen & Kryssi Batallene  @  Clark Art Institute  (7:00 PM)

{February 2} Drank the Gold & Ida Mae Specker  @  The Cock ‘n Bull  (7:30 PM)

{February 2} Hot Sauce  @  The Egremont Barn  (7:30 PM)

{February 2} Hayley Jane / Hold on Honeys  @  Lark Hall  (8:00 PM)

{February 3} Diz  @  The Cock ‘n Bull  (6:00 PM)

{February 3} Babylon by Bus (Bob Marley tribute)  @  The Egremont Barn  (7:30 PM)

{February 3} Jak Lizard / Sam Lisabeth & Friends  @  The Avalon Lounge  (8:00 PM)

{February 4} International Championship of High School A Cappella  @  Troy Savings Bank Music Hall  (7:00 PM)

{February 4} Wanda Houston Band  @  The Egremont Barn  (7:30 PM)

{February 4} Florencia Cuenca & Jaime Lozano: “Broadway en Spanglish”  @  MASS MoCA  (8:00 PM)

{February 9} Great Aunt  @  Argyle Brewing Co.  (8:00 PM)

{February 10} The Eggmen (Beatles tribute)  @  The Egremont Barn  (7:30 PM)

{February 10} Arukah  @  Rustic Barn Pub  (8:00 PM)

{February 11} “Chowderfest” with What? / DJ Dillon  @  Putnam Place  (11:00 AM)

{February 11} Lucas Garrett  @  SingleCut North  (5:00 PM)

{February 11} Jenna Nicholls  @  The Egremont Barn  (7:30 PM)

{February 11} The Heaters  @  Rustic Barn Pub  (8:00 PM)

{February 12} New York Folklore presents Mixed Roots  @  The Linda  (3:00 PM)

{February 14} Chuck Lamb Trio featuring TBD  @  Caffe Lena  (7:00 PM)

{February 16} Juanito Pasqual and Guests  @  Hudson Valley Community College (Bulmer Communications Center)  (12:00 PM)

{February 17} Bailen  @  The Falcon  (7:00 PM)

{February 17} Thank God for Science  @  The Egremont Barn  (7:30 PM)

{February 17} Jeff Pitchell’s “Legends Live On”  @  The Stationery Factory  (7:30 PM)

{February 17} The Ultimates  @  Rustic Barn Pub  (8:00 PM)

{February 18} Lou’s Blues  @  Rustic Barn Pub  (8:00 PM)

{February 18} The National Reserve  @  Unihog  (8:00 PM)

{February 19} Masters of Nostalgia  @  The Cock ‘n Bull  (5:00 PM)

{February 21} Glen David Andrews Band  @  Levon Helm Studios  (8:00 PM)

{February 24} Harmonic Duo  @  Rustic Barn Pub  (7:00 PM)

{February 24} Arleigh Rose of Sister Sparrow  @  The Falcon  (7:00 PM)

{February 24} The Suke Cerulo Band featuring members of Schleigho, Conehead Buddha  @  Empire Live  (11:00 PM)

{February 24} Hilltop  @  Parish Public House  (11:00 PM)

{February 25} Eastbound Jesus  @  Brown’s Revolution Hall  (7:00 PM)

{February 25} Kelly Maguire  @  Rustic Barn Pub  (7:00 PM)

{February 25} Pony in the Pancake / The Devil’s Pension  @  No Fun  (8:00 PM)

{February 25} Midnight Sun  @  Empire Underground  (11:00 PM)

{February 26} Joe Farnsworth  @  The Falcon  (7:00 PM)

{February 26} Stephen Pearcy – The Voice of RATT  @  Cohoes Music Hall  (7:30 PM)

{February 26} John Camp & Scott Verrastro / Dann Pell / Nathan McLaughlin  @  The Avalon Lounge  (7:30 PM)

{March 2} Wolf Eyes and the Difficult Messages Group  @  No Fun  (8:00 PM)

{March 3} “The Best of the Beatles 1967-1970”  @  The Falcon  (7:00 PM)

{March 3} Super 400 & Sean Matthew Whiteford present Led Zeppelin II  @  Colony Woodstock  (8:00 PM)

{March 3} Aqueous  @  The Hollow Bar + Kitchen  (9:00 PM)

{March 4} Dark Sarcasm (Pink Floyd tribute)  @  Frog Alley Brewing Co.  (8:00 PM)

{March 4} WailOn (Outlaw Country tribute)  @  Lark Hall  (8:00 PM)

{March 9} Dylan Perrillo Quintet  @  Hudson Valley Community College (Bulmer Communications Center)  (12:00 PM)

{March 9} Mahavishnu Project  @  The Falcon  (7:00 PM)

{March 9} Cricket Blue  @  The Park Theater  (7:00 PM)

{March 9} Darlingside  @  The Egg (Swyer Theatre)  (7:30 PM)

{March 10} Dark Star Orchestra  @  Palace Theatre  (8:00 PM)

{March 10} The Deadbeats  @  Parish Public House  (11:00 PM)

{March 11} “A Night of Joni Mitchell” with Zan & The Winterfolk / Girl Blue / Hold on Honeys / Belle-Skinner  @  Cohoes Music Hall  (8:00 PM)

{March 11} The Wheel: “Deadhead’s Choice”  @  Lark Hall  (9:00 PM)

{March 14} Chuck Lamb Trio featuring TBD  @  Caffe Lena  (7:00 PM)

{March 15} Toto  @  The Egg (Hart Theatre)  (8:00 PM)

{March 17} Six Penny Bit  @  The Cock ‘n Bull  (6:00 PM)

{March 17} Bury Your Dead / Great American Ghost / Brick by Brick / Edict / 1000 Yard Stare / Marrow  @  Empire Underground  (7:00 PM)

{March 17} The Frank White Experience (Notorious B.I.G. tribute)  @  Lark Hall  (8:00 PM)

{March 17} John McEuen & The Circle Band  @  The Linda  (8:00 PM)

{March 17} Dogs in a Pile / Hayley Jane  @  Putnam Place  (9:00 PM)

{March 18} Newsboys- Let the Music Speak Tour  @  Ulster Performing Arts Center  (7:00 PM)

{March 19} The Grasping Straws / Ladybyrd / Vanna  @  No Fun  (8:00 PM)

{March 23} Bruce Hornsby  @  Troy Savings Bank Music Hall  (7:30 PM)

{March 23} Elise Trouw / Girl Blue / The Age  @  Empire Underground  (8:00 PM)

{March 23} Wrasp / Stoker / Carnwennan  @  No Fun  (8:00 PM)

{March 24} Back in Black (AC/DC tribute)  @  The Stationery Factory  (7:30 PM)

{March 24} Emma Donovan and the Putbacks  @  Troy Savings Bank Music Hall  (7:30 PM)

{March 25} The Jagaloons  @  SingleCut North  (5:00 PM)

{March 25} The Deadbeats  @  Keegan Ales  (6:00 PM)

{March 25} “Hootenanny At The Hall” with The Moon Shells / Caity & the Gallaghers / Jacob Shipley  @  Cohoes Music Hall  (8:00 PM)

{March 26} The Murder Capital  @  Empire Underground  (8:00 PM)

{March 30} Connor Armbruster  @  No Fun  (8:00 PM)

{April 7} Kaia Kater  @  Caffe Lena  (7:00 PM)

{April 7} Halo Bite / Colony / Seed of Pain / Burning Lord / Godskin Peeler  @  No Fun  (8:00 PM)

{April 8} Nirvani (Nirvana cover)  @  Frog Alley Brewing Co.  (8:00 PM)

{April 10} Wilder Woods  @  Empire Underground  (7:30 PM)

{April 13} Nathan Meltz and the House of Tomorrow  @  No Fun  (8:00 PM)

{April 14} Stillhouse Junkies  @  Caffe Lena  (8:00 PM)

{April 14} Bl_ank / Alex Silva  @  No Fun  (8:00 PM)

{April 16} Hanneke Cassel Band / Carling & Will  @  Caffe Lena  (7:00 PM)

{April 18} Boyscott / Stella and the Reptilians / Nova One  @  No Fun  (8:00 PM)

{April 21} Sunbloc / Public Opinion / Who Decides  @  No Fun  (8:00 PM)

{April 27} The Hammerhead Horns with Special Guests  @  Hudson Valley Community College (Bulmer Communications Center)  (12:00 PM)

{May 13} The New Amsterdams / Kevin Devine  @  Levon Helm Studios  (8:00 PM)

{May 16} Andrew McMahon in the Wilderness  @  Empire Live  (8:00 PM)

{May 20} Battenkillers / The Sugar Hold / ShortWave RadioBand  @  SingleCut North  (6:00 PM)

{May 21} Terry Reid & Cosmic American Derelicts  @  Colony Woodstock  (8:00 PM)

{May 26} The Bandit Queen of Sorrows / Caity Gallagher / Northern Borne / James Mullen  @  No Fun  (8:00 PM)

{May 27} Airiel  @  No Fun  (8:00 PM)

{June 15} Solemn Shapes / The Russian White / Silverwalk  @  No Fun  (8:00 PM)

{June 17} Marty Wendell  @  Dorn Space  (7:00 PM)

Is our calendar missing an original music gig?  Email us at [email protected].

Comments are closed.